
Iemand blijven herinneren.
Denken aan iemand die er niet meer is doe je over het algemeen niet op een specifieke dag. Toch is er één dag in het jaar – 2 november – waarop in de wereld overleden naasten worden herdacht. In Nederland zijn er gedurende de donkere maanden verschillende herdenkingsbijeenkomsten. Bijeenkomsten die een moment van herkenning zijn, maar ook moment is om stil te staan bij je eigen herinneringen.
Algemene herdenkingsbijeenkomsten.
Aan het einde van het jaar zijn veel algemeen toegankelijke herdenkingen. Veel herdenkingen worden aangekondigd in de nationale of lokale media. 2 november is het Allerzielen en op de 2e zondag in december (zondag 14 december 2025). Half oktober zijn nog niet alle bijeenkomsten bekend, maar gedurende de komende periode zal ik het overzicht bijhouden.
Wandelingen.
Sinds een paar jaar organiseer ik elke laatste vrijdagmiddag van de maand een wandeling voor mensen van wie onlangs of langere tijd geleden een dierbare is overleden. Iedereen die graag met gelijkgestemden wil wandelen, is welkom. Interesse? Stuur een mailtje naar samenwandelen@atente.nl
Een overzicht herdenkingsavonden in Amsterdam op begraafplaatsen of in kerken.
Zuid:
– Dit jaar zal Allerzielen op de begraafplaats R.-K. Begraafplaats Buitenveldert plaatsvinden op zondag 2 november. De eucharistieviering is van 15.30 tot ongeveer 17.00 uur; aansluitend zullen de graven gezegend worden. Het volledige programma zal bekend gemaakt worden in onze volgende nieuwsbrief medio oktober en op onze website.
– Op zondag 2 november om 15.00 uur vindt de herdenkingsbijeenkomst rond Allerzielen plaats in de aula van gedenkpark Zorgvlied. De bijeenkomst is, na aanmelding, voor iedereen toegankelijk. Aanmelden kan tot en met 30 oktober via zorgvlied@amstelveen.nl. Graag in de mail vermelden met hoeveel personen u de viering zal bijwonen.
De bijeenkomst is ook via een livestream te volgen. Wilt u er wel bij zijn maar kunt u niet naar Zorgvlied komen? Laat het ons weten en meld u aan per mail via zorgvlied@amstelveen.nl, onder vermelding van Livestream Allerzielen. Graag in de mail de naam van uw overleden dierbare(n) vermelden als u wilt dat voorganger Susan deze naam voorleest. Per mail ontvangt u de toegangscode en instructies voor de livestream.
Noord en Oost:
– Op zondag 2 november herdenken De Nieuwe Ooster en De Nieuwe Noorder de overledenen van het afgelopen jaar in de Tuin voor Alle Zielen. Nabestaanden zijn tussen 12.00 en 17.00 uur welkom op begraafplaatsen De Nieuwe Ooster en De Nieuwe Noorder. Het is een speciale middag voor mensen die kortgeleden iemand hebben verloren. Zij kunnen hun geliefde herdenken en een bloembol planten. Na de winter bloeit dan straks in de lente de Tuin voor Alle Zielen.
Upload een foto en de naam van diegene die u wilt herinneren tot en met 30 oktober vóór 15:00. Wacht niet te lang, want daarna kunnen er echt geen foto’s meer geplaatst worden.
Centrum en Zuidoost:
– In de oude Lutherse kerk op het Spui (Singel 411, 1012 WN Amsterdam) en de De Nieuwe Stad (Luthuliplein 11) zijn onder de naam ‘Alle Zielen’ kerkdiensten op zondag 2 november – 19.00 uur .
Overige herdenkingsmogelijkheden in en rondom Amsterdam.
– In Haarlem zijn dit jaar verschillende herdenkingsavonden.
• Herinneringsavond begraafplaats Akendam
Datum: Maandag 27 oktober , Tijd: 19.00 – 20.30 uur
Adres: Vergierdeweg 277, Haarlem
• Lichtjesavond begraafpark Kleverlaan
Datum: Woensdag 29 oktober, Tijd: 19.00 – 21.00 uur
Adres: Kleverlaan 7b, Haarlem
• Allerzielenviering begraafplaats Sint Jozef
Datum: Zondag 2 november, Tijd: 15.30 – 16.30 uur (inloop vanaf 15.00 uur)
Adres: Vergierdeweg 456, Haarlem
– Begraafplaats & Crematorium Westerveld organiseert op zondagavond 2 november een gedenkavond tussen 17.30 en 20.00 uur.
Een aantal algemene herdenkingsbijeenkomsten en concerten rond Allerzielen.
Klik op de linken voor meer informatie, aan sommige herdenkingsbijeenkomsten zijn namelijk kosten verbonden!
– Concerten van Het Nederlands Bach Consort in verschillende steden in Nederland (vanaf 24 oktober tot en met 2 november).
– Concerten Nederlandse Bachvereniging in verschillende steden in Nederland (vanaf 1 tot en met 8 november.
– Allerzielen in het Vondelpark vindt plaats op 2 november tussen 18.30 – 20.30 uur. Iedereen die iemand mist en wil herdenken is welkom. Vanaf 18.30 uur worden bootjes uitgedeeld langs de grote vijver.
– Allerzielen in het Noorderpark vindt plaats op zondag 2 november tussen 18.30 – 20.30 uur bij de ingang van het park voorbij het Noorderparkbad. Daar is een Lotusbloem met een kaarsje te verkrijgen die je daarna in de grote vijver in het water kan laten.
Overige bezinningsmomenten.
– In de expositie En Jij Dan? laten jongvolwassenen laten zien hoe verlies en rouw een plek kan krijgen in vriendschap. De expositie is te zien op 13 en 14 november 2025, in de Whats Happening Here Gallery in de Reguliersdwarsstraat 73, Amsterdam.
Open: 12:00 – 19:00, vrije toegang, van harte welkom op elk moment. Vanaf Centraal station tram 2, 12 of 17, uitstappen halte Koningsplein.
– De kas van Rouwen & Vieren staat van 12 tot en met 27 december op het Mercatorplein. De kas is te bezoeken tussen 12.00 en 20.00 uur. Inmiddels staat er al in dertien steden in Nederland de laatste twee weken van december een kas waar ruimte is voor rouw.
Amsterdam, 14 oktober 2025